sadsad x
asdasd

2020 Gaziantep Kuruluk Hasadı

24 Aralık 2020

Gaziantep’i ziyaret ettiğimizde yemeğin günlük ve sıradan bir şey olmadığına tanık oluyoruz. Gaziantep’in gecesi, gündüzü, mutfağı apayrı bir şölen. Gastronomi başkentlerinden biri haline gelişinin temelleri ise çok eskilere dayanıyor. Mezopotamya coğrafyasında farklı yemekleriyle nam salan Gaziantep’in olmazsa olmazı; ürünleri kurutarak muhafaza etme geleneği. Kurutma işlemi yiyecekleri uzun süre muhafaza etmek için ilk çağlardan beri uygulanan en eski yöntemlerden biridir, bu ata geleneği sayesinde Gaziantep kurulukları 2018 yılından itibaren coğrafi işaretli ürünler arasında yer almayı başardı.

Yöresel gıda ürünlerimizi özenle seçip, daima Anadolu toprakları ve çiftçisini destekliyoruz. Bu sene ise mutfağımızda kullanacağımız birçok ürünü almak için Gaziantep’i ziyaret ettik.

Gaziantep kuru patlıcan üretim alanlarından yalnızca biri olan Oğuzeli ilçesinin kuruluklarına, restoranımızın imza yemeklerinden etli kuru patlıcan dolmamızın patlıcanlarını seçmek üzere misafir olduk.

Kuru patlıcan üretiminde iklim özellikleri patlıcanın dokusundan lezzetine kadar etki ediyor. Oğuzeli, Nizip, Karkamış ve Araban ilçelerinde sıcaklık daha düşük ve nem miktarı daha az. Patlıcanlar daha uzun sürede kuruyor fakat daha yumuşak bir yapıya sahip oluyorlar. Bir hafta boyunca katkı maddesi ya da ilaç kullanmadan, sadece güneş ışığı ile kurutuyorlar.

Askıda hem yeni asılmış taze patlıcanlar hem de kurutulmuş patlıcanlar bizi bekliyordu. Bizler de Gaziantep Oğuzeli’nde hasadını gerçekleştirdiğimiz ve tüm yıl boyunca mutfağımızda kullandığımız yüzellibinden fazla Gaziantep kuruluğunu yanımızda getirdik. Tam 1 hafta boyunca güneş altında kuruyan patlıcanı ve Gaziantep al biber kuruluklarımızı tüm yıl boyunca sizlere mutfağımızda sunduk.

Seraf ailesi olarak sizler için, Anadolu’yu karış karış gezip en iyi malzemenin peşine düştük. Anadolu’nun bereketli topraklarını ziyaret edip, özen ve itina ile en kalitelisini, en doğalını bulup, titizlikle işleyip sizlere sunduk.

Mutfağımıza getirdiğimiz sizlerinde çok sevdiği Seraf özel tarifi ile hazırladık. Günde 4 kez taze pişirip doğrudan tencereden servis ettik ve etmeye devam ediyoruz.

Gaziantep’ten getirdiğimiz Kuru Patlıcan, Kuru Al Biber ve Antep Fıstığı gibi ürünlerimize dilerseniz online marketimizden veya restoranımızdaki marketimizden ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.