sadsad x
asdasd

Yedy Gastronomik Derece Sistemi 2017

02 Eylül 2020

Seraf, Anadolu'nun gerçek lezzetini yakalamak adına yemek için gerekli tüm malzemeleri yöresinden getiriyor. Doğal ortamda beslenen hayvanlardan usulüne uygun kesilmiş etleri ve mevsimine uygun olarak hasat edilen ürünleri getiren Seraf, usta şeflerin ellerinde şekillenen yemekleri şık bir ortamda misafirlerine sunuyor.

Nar, zeytin, madalina ağaçlarının bulunduğu mekanda özel yemek odaları, çocuk odaklarının yanı sıra alt katında yöresel ürünlerin satıldığı Seraf Market ile de dikkat çekiyor. Seraf Market'te kasap, doğal lezzetler, organik lezzetler ve tatlı reyonunda bulunan her bir ürün anayurdundan getirilerek satışa sunuluyor.

Anadolu'nun kadim kültüründen gelen özünü yaşamak için yola çıkan Seraf Restaurant, iş dünyasının göbeği Mahmutbey'de taze, doğal ürünleri ve ağaçlarının yarattığı özel ambiyansı ile misafirlerini ağırlıyor.

Şef Mustafa Öztürk

Seraf restaurant şeflerinden Mustafa Öztürk, 1983 yılı Kayseri doğumludur. Afyon Kocatepe Üniversitesi'ne devam ederken Grand Özel Hotel Afyon da iş hayatında başlamıştır. Fan Fang Chinese Restaurant, Boğaziçi Borsa Restaurant, Cercis Murat Konağı gibi İstanbulun yeme-içme hizmeti sektöründe söz sahibi restaurantlarda çalışmıştır. Lübnan, Tunus ve Suriye gibi ülkelerde araştırmalar yapmış olup kuruluşundan bu yana Seraf bünyesinde hizmet vermektedir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.