sadsad x
asdasd

Doğal Fermente Seraf Turşuları

21 Ocak 2021

Kışa hazırlığın simgesi, nesiller boyu mutfakların vazgeçilmezi turşu; Seraf’ta bizim en emek verdiğimiz ve özendiğimiz lezzetlerimizden biri. Sabır, emek ve titizlik isteyen turşularımız için mutfağımızda 5 çalışanımız bulunuyor.

Anadolu’nun bereketli topraklarından mevsiminde özenle seçerek aldığımız ürünlerimizle hazırladığımız tam 20 farklı turşu çeşidimiz için her bir ürünü kendi memleketinden hasatın hemen sonrasında mutfağımıza taşıyor, 24 saat geçmeden ürünlerimiz canlı ve tazeyken turşularımızı kurmaya başlıyoruz. Mardin-Midyat’tan kelek, Adıyaman’dan acı biber, Urla’dan acur, Amasya’dan bamya, Taşköprü’den sarımsak… Tonlarca ürünümüzü mutfağımızda harika lezzetlere dönüştürmekten sevgi duyuyor, sevdiğimiz işi yapıyoruz.

Seraf sadece bir Anadolu restoranı değil, aynı zamanda Anadolu insanını destekleyen ve mevsiminde ürünlerle sağlıklı gıda hazırlama prensibine sahip çıkan bir işletme. Bunların yanında ekolojik sistemin sürdürülebilirliliğine de önem veriyor, atıksız mutfağı destekliyoruz. Pancar turşumuzu kurarke, taze gelen pancarlarımızın saplarını ayırıp turşu; yapraklarından ise mutfağımızda lezzetli sarmalar hazırlıyoruz.

Mutfağımıza getirdiğimiz her bir ürünümüz tek tek elle ayıklanıp yıkanıyor ve tamamen doğal fermentasyon ile hiç bir koruyucu madde kullanmadan hazırlıyoruz. Turşularımızı ata usulü geleneksel yöntemler ve anne tariflerinden güç alarak kaya tuzu, sarımsak, sirke, limon kullanıyor, nohut ile mayalandırıyoruz. 1.5 ay soğuk odalarımızda bekleterek muhafaza ediyoruz.

Özenle ürettiğimiz birbirinden güzel çeşit çeşit probiyotik deposu turşularımızın hepsine www.seraf.com.tr online marketimizden ve Seraf Şarküteri Marketimziden ulaşabilirsiniz.

 

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.