sadsad x
asdasd

Gürcistan Mutfağı Yemekleri

07 Ocak 2021

Seraf mutfağında bir kaşıkla Balkanlara giderken, bir çatalla kendinizi Güneydoğu’da bulabilirsiniz! Çoklu kültüre sahip güzel topraklarımız bizlere birçok medeniyetle bir arada yaşama şansı veriyor, bu durum günlük yaşam kadar mutfaklarımıza da yansıyor. Mutfağımızı Anadolu coğrafyasından lezzetlerle daha da geliştirmek ve zenginleştirmek olunca konu, Seraf mutfağındaki Gürcü misafirimiz ile Karadeniz mutfağını ziyaret ediyoruz.

Bol baharat, ceviz, sebze ve kişnişin vazgeçilmez olduğu Gürcü mutfağını en iyi temsil edenlerden biri T’szonyani phali; ana malzemesi karalahana olan hafif ve çok lezzetli bir yemek. Bunun yanında mutfağımızdaki bir diğer lezzetimiz ise lobye! Lobye aslında bir çok coğrafyada fasulye demek, Anadolu mutfağında da yeri olan bu harika yemeği Seraf mutfağına da taşıdık. Barbunya, pırasa ve bol baharatla hazırlanan yemeğimiz bir diğer harika yöresel lezzetimiz oldu.

Ordu’lu aynı zamanda Gürcü misafirimiz Huriye Hanım ile birlikte mutfağımızda gün yüzüne çıkardığımız usta eller eşliğinde hazırladığımız yöresel lezzetlerimizi sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyoruz.

Detaylı görsel ve videolarımız için instagram hesabımızdaki paylaşımlarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.