sadsad x
asdasd

İlikli Kemik Suyu

24 Eylül 2020

Doğru bir hazırlanış ve kullanım ile vücudumuz için çok yararlı bir besin kaynağı olan ilikli kemik suyu; tam bir kolajen kaynağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Vücudumunuz birçok kısmına ve özellikle cilt sağlığına yüksek derecede olumlu etkileri bulunan kemik suyu, kullanımına bağlı olarak dinç bir zihin ve genç bir görünüm sağlamaktadır. Saymakla bitmeyen ilikli kemik suyu faydaları, aynı zamanda uzun yıllardır yemeklere lezzet vererek mutfağın vazgeçilmezi konumunda yer almaktadır. 

 

İlikli Kemik Suyunun İçerdiği Besin Kaynakları

İlikli kemik suyu, içerdiği yüksek miktarda kolajenin yanında glutamin ve prolin gibi çeşitli maddeler de bulundurmaktadır. İçerdiği bu maddeler insan vücudu için çok kritik öneme sahip maddeler konumundadır. Gerek cilt sağlığı gerek sindirim sistemi sağlığı açısından insan vücudu için tam bir şifalı gıda kaynağı olan kemik suyu, yenidoğan veya gelişim aşamasında olan çocuklar için de birebir bir besin kaynağıdır. Alacağınız ilikli kemik suları, titizlikle gerçekleştirilen pişirme işleminden sonra kereviz, havuç, soğan, sarımsak ve pırasa gibi hem lezzetli hem de sağlık deposu niteliğindeki sebzelerle karıştırılarak raflarda yerlerini almaktadır. Özenle seçilmiş etlerden elde edilen kemik sularını gönül rahatlığıyla tüketicilerin karşısına çıkarılmaktadır. İlikli kemik suyunu elde ederken en önemli aşama olan ilikli kemik suyu kaynatma işlemi; büyük bir dikkat ve titizlikle gerçekleştirilerek kemik suyu hazır hale getirilmektedir. Yaklaşık olarak 12 saat süren bu kaynatma işlemi, kemiğin içerdiği besinlerin ve kemiğin en önemli yerlerinden bir tanesi olan ilik kısmının suya iyice işlenmesini sağlamaktadır. Herkesin mutfağında mutlaka bulundurmak isteyeceği kemik sularına internet sitesi üzerinden kolaylıkla ulaşarak, sipariş edebilirsiniz.

 

İlikli Kemik Suyu Nasıl Saklanır?

İlikli kemik suyu saklama kolaylıkla yapılabilecek bir işlemdir. Elde edilen kemik suyunun muhafaza edilmesi, içeriğinin bozulmaması ve besleyiciliğini koruyabilmesi açısından oldukça büyük bir önem arz etmektedir. Kemik suyunun kapağı açıldıktan sonra ilk 3 gün içerisinde tüketilmesi gerekmektedir. Uzun süre tüketilmediği takdirde içerik olarak birtakım besin değerlerini kaybedeceği için hızlı bir şekilde tüketilmesi önerilmektedir. Tüketim sonrasında artakalan kemik sularını kağıt bardaklara doldurarak dondurucuda uzun bir süre muhafaza edebilirsiniz. Bu işlemi kağıt bardak harici bir bardakta yapmak, mesela plastik bir bardakta yapmak sağlık açısından önerilmemektedir. Kağıt bardakta dondurmuş olduğunuz kemik sularını tekrar kullanmak için oda sıcaklığında bekletmek yeterli olmaktadır. Bu işlem esnasında kemik suyu herhangi bir besin kaybına maruz kalmamaktadır. Dondurucuya attığınız kemik sularının jel kıvamına gelmesi normal bir durum olarak karşılanmaktadır. Dondurucudan jel kıvamında alarak erittiğiniz kemik sularını tekrar dondurmak isterseniz direkt olarak dondurucuya atmak yanlış bir işlem olmaktadır. Eğer ilikli kemik suyu tekrar bir dondurma işlemine girecek ise yeniden kaynatılması gerekmektedir. 

 

İlikli Kemik Suyunun Faydaları ve Tüketimi

Türk mutfağının en eski lezzetlerinden biri olan ilikli kemik suyu, yemeklere verdiği lezzete ek olarak tarihten beri hastalara şifa olması için kullanılmaktadır. Et, uzun süreler boyunca kısık bir ateşte pişirme aşamasına maruz kaldığı için içinde bulunduğu suya içerdiği bütün besinleri aktarmaktadır. Bağışıklığı güçlendirmesi sayesinde sadece hasta olmuş insanlar için değil bütün insanların da hasta olmamak için kullanmakta olduğu bir ilaç olmaktadır. İlikli kemik suyu faydaları içerdiği besinler dolayısıyla onlarca sayıda bulunmaktadır. Lezzet verici özelliği sayesinde ise hem tek başına hem de yemeklerle birlikte kolaylıkla kullanılmaktadır. Doyurucu bir besin olması sayesinde az miktarda kullanarak da uzun süre tok kalınabilmektedir. Tüketilebilecek bir ilikli kemik suyu çorbası ise hem lezzetli hem de sağlıklı bir besin olarak mevcut olmaktadır. Yemeklere katılması haricinde tek başına direkt içilerek tüketilebilmektedir. Tek başına içilirken karabiber gibi baharatlarla tatlandırılarak da tüketilebilmektedir. Güçlü bağışıklık sistemi ve sağlıklı bir cilt için mutlaka düzenli olarak ilikli kemik suyu tüketilmelidir.  

İlikli kemik suyunun hazırlanması hikayesini izlemek için tıklayın.

 Seraf İlikli Kemik Suyunu satın almak için tıklayın.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.